2024
19. 3. 2024 Aprílová školička MŠ 16
Aprílová školička, aneb hravá školička“ Co je to když nás někdo naapríluje. Apríl magický den, kdy jsou věci opačně, zápor je hlad, král se stává chuďasem. Zamotaná pohádka, kterou děti rozmotávají, jak různobarevné klubíčko vlny.
19. 3. 2024 Co přinesl velikonoční zajíček? MŠ 18
Velikonoční zvyky a tradice, které známe, či které uctívali naši předkové. Může být králíček mazlíček? Máme rádi překvapení?
6. 4. 2024 Ukliďme Česko účast 55
Jedna z novějších tradic, kterou navazujeme na dřívější sounáležitost člověka s přírodou, kdy dochází i k mezigeneračnímu předávání, navzájem obohacujících zkušeností a prožitků.
9. 5. 2024 Majáček, rozcestník MŠ 15
Kdy mají maminky svátek a čím jim uděláme radost. Jaké oslavujeme v květnu významné svátky. Svátek práce. Pražské povstání, přerušení hlášení českého rozhlasu v němčině, volání rozhlasu o pomoc. Osvobození naší vlasti, ukončení druhé světové války.
7. 6. 2024 Každý má svou růži ZŠ 24
Každý má svou růži – říká známý citát z Malého prince. Tak i v Roštíně proběhlo pasování prvňáčků na čtenáře, což byla zahajovací akce v nových prostorách, kde se nyní nachází knihovna. Antimilitarizační pasování růží v době, kdy se ještě stále válčí na Ukrajině, proběhlo mírumilovně a tedy úspěšně.
7. 6. 2024 Bludišťák MŠ 14
Zahrajeme si na Bludišťáka. Setkání předškoláků v nových prostorách knihovny, každý si našel knihu, která jej zaujala
Svítilová E., knihovnice
2023
14. 10. 2023 – 40 účastníků
Loutkové divadlo – O Budulínkovi
(foto z akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii)
Divadelní představení proběhlo s podporou Knihovny Kroměřížska v rámci projektu Zlínského kraje.
13. 1. 2023 MŠ – 21 účastníků
Sliby, se mají plnit o Vánocích. Slova jedné známé vánoční písničky. Povánoční beseda s překvapením. Co pro nás znamenají vánoční svátky, co máme nejraději na vánocích. Jak se slaví svátky v jiné zemi? Jaké jsou Vánoce v Norsku. Rozečtená ukázka z knihy, kde se konec má doplnit.
13. 1. 2023 ZŠ – 20 účastníků
Státní symboly II.
Beseda navazující na besedu v předchozím roce „O státních symbolech naší republiky“, které se nejvíc používají a kde je najdete. Kde je nejbližší kamenný znak? Co znamená slovo trikolora? V kontextu evropské integrace, naše předsednictví v Evropské unii, které již skončilo - ohlédnutí a ponaučení.
27. 1. 2023 ZŠ – 20 účastníků
Volebně volitelná?
Právo nebo povinnost volby? Proč chodit k volbám? Jaké máme práva a povinnosti jako občané naší České republiky, jaké máme druhy voleb a kdy volíme. Nezmíněn žádný konkrétní kandidát, aby to nebylo bráno jako volební agitace.
27. 1. 2023 MŠ – 23 účastníků
Kdo je prezident?
Hravou formou pro děti ve školce byly vysvětlené pojmy „Kdo je prezident“. Kdy a jak volíme prezidenta. Kdo může volit a kde se volí. Zahrajeme si na prezidenta. Prezident republiky je jen jeden.
21. 3. 2023 MŠ – 21 účastníků
Brzy bude jaro
Předvelikonoční beseda pro děti ze školky. Jak se otužují sněženky, které květiny kvetou na jaře. Co se děje v přírodě. Jarní pohádka - dokončení předešlé zimní pohádky se stejnými pohádkovými hrdiny, na které se tvorbou podíleli sami předškoláci.
21. 3. 2023 MŠ – 26 účastníků
Ekologie - jak přírodě pomáhat
Pomáhat může každý z nás a začít můžeme i maličkostí…Jak se ekologicky chovat a jednat - pozvánka na akci „Ukliďme Česko“, do které se zapojuje knihovna, obecní úřad, hasiči, fotbalisti, myslivci, ale i žáci základní a mateřské školy. Další akce, v rámci recyklovaní je „Pošli to dál“, kdy do školky rodiče donesou věci, které jejich dítko už nepotřebuje. Zapojit se může kdokoliv, kdo má rád místo kde žije.
V sobotu 25. 3. 2023
proběhla akce „Ukliďme Česko“ což je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky (a dokonce na pár místech mimo ni). Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.
4. 4. 2023 MŠ – 24 účastníků
Státní symboly České republiky
Rytíř má erb, republika má znak a vlajku. Jak se nám poskládaly barvy na vlajce a co znamenají. Proč je v době voleb vyvěšená vlajka a jakou vlajku má naše obec.
4. 4. 2023 MŠ – 22 účastníků
Kolik máme smyslů
Zrak, sluch, čich, chuť a hmat… Jak to, že kočka vidí v noci. Co se stane, když některý ze smyslu ztratíme. Když onemocníme - přepadne nás virus, například covid a máme karanténu…
Svítilová E., knihovnice
2022
Co nosí princezna ve vlasech?
Co nosí princezny, královny ve vlasech, na hlavě? Otázky a odpovědi, oblíbené pohádkové postavy. Zavzpomínání na britskou královnu Alžbětu II.
Beseda proběhla 18. 10. 2022 a zúčastnilo se 17 dětí MŠ
Člověk více profesí...
Vzpomínka na výročí 200 let od narození Gregora Johana Mendela. Uznávaný meteorolog, učitel, botanik, včelař, kněz, sadař, astronom, matematik, biolog a otec genetiky...Osobnost, co se nevzdala při neúspěchu. Uznání se mu dostalo až po smrti.
Beseda proběhla 18. 10. 2022 a zúčastnilo se 20 dětí ZŠ
Stát a jeho symboly
Státní symboly ČR, co máme společného s Británií. Ohlédnutí za životem britské královny Alžběty II., která zemřela na svém letním sídle Balmorale v 96 létech.
Beseda proběhla 11. 10. 2022 a zúčastnilo se 22 dětí ZŠ
Barevný podzim
Podzim, jako roční období, co nám nabízí...Beseda navazující na přednášku o myslivosti, spolupráci s MAS Hříběcí hory.
Beseda proběhla 11. 10. 2022 a zúčastnilo se 14 dětí MŠ
Život je...
Enviromentální výchovou k prohloubení přátelského soužití člověka a přírody. Jeho obrana a snaha o zmenšení negativního dopadu na životní prostředí.
Beseda proběhla 8. 9. 2022 a zúčastnilo se 24 dětí ZŠ
Od říkanky k pohádce…
Beseda zaměřená na cílenou skupinu dětí před nástupem do základní školy. Když už umí říkanky, písničky, podepsat výkres a těší se, že si budou umět sami přečíst jednoduché pohádky i celé knihy.
Beseda proběhla 18. 5. 2022 a zúčastnilo se 19 dětí.
Od Komenského k současné škole, aneb ve škole nejen o škole…
Nahlédnutí do historie vzdělávání a porovnání se současností. Propojování různých předmětů ve výuce, názorné příklady. Kdy četba přispívá nejen k rozvoji slovní zásoby, ale i kultivovanosti člověka.
(zaměřeno na první stupeň ZŠ 1. – 5. třída)
Beseda proběhla 20. 4. 2022 a zúčastnilo se 21 dětí.
Svítilová E., knihovnice
2019
19. 2. 2019 - Beseda pro místní MŠ "Od písmenka k písmenku..."
Poznávání jednotlivých písmenek, skládání do slov, vět..., podpis pod vlastní výkres, rozpoznávání značek na skříňce, říkanky, básničky a čtení pohádek...
19. 3. 2019 - Beseda pro místní ZŠ I. stupeň 1. - 5. třída "Bavíme se čtením..."
Rozvoj slovní zásoby - čtením, posloucháním textů, vyprávěním...Podpora projektu "Čtení pomáhá..."
Svítilová E., knihovnice
2015
Beseda dne 10.2.2015 na téma
16. únor den ,,Zrození komiksu" aneb co nového v knihovně...
První moderní komiks nakreslil Američan Richard Outcault pro časopis New York World pod názvem Žluté dítě dne 16.února 1896, proto fanoušci tohoto žánru literatury, slaví tento den jako ,,den zrození komiksu". Přitom komiks není moderní záležitost, dal by se najít i ve starověkém Egyptě. A od té doby řada obrázků zaznamenávající děj si získává čím dál větší oblibu. Mezi nejslavnější české komiksy lze zařadit Rychlé šípy od Jaroslava Foglara z roku 1938, od Jaroslava Německa a Aloise Nebela, Jaroslava Rudiše z roku 1968 je to Čtyřlístek. V knihovně Roštín, lze vypůjčit některé díly obou zmiňovaných knih. Z takzvané školní četby v tomto zpracování je tu například Robinson Crusoe, Volání divočiny, Tři mušketýři, Kniha džunglí a jiné. V dnešní době digitálních technologií lze komiksové postavičky znát i z filmového plátna. Přesto je možné takto děti dostat ke čtení knih.
Na besedu přišlo hodně dětí, i když zrovna řádilo období chřipek.
Svítilová E., knihovnice
2014
Obsah besed v roce 2014
Informace o knihovně, jak hledat na internetu, odkazy na místní knihovnu, příklady hledání konkrétní knihy, značení knih v knihovnách. Rozdíl v barvách štítků na knihách pro děti, od říkadel po pohádky pro starší děti. Značení číselné, stejné v knihovně Roštín, Kroměříž nebo Brno.
Adventní čas
O tom, že Vánoce, nejsou jen dárky pod stromečkem, nebo adventní kalendář plný sladkostí. Adventní čtyři neděle, podle českých tradic, první vánoční stromeček, proč chodí Mikuláš.
Nejvíc potěšilo, když nejmenší děti řeknou, že Vánoce znamenají pohádky, které znají od prarodičů nebo rodičů.
Proběhy 4 akce a zúčastnilo se celkem 82 návštěvníků
Svítilová E., knihovnice
V roce 2011 paní knihovnice připravila pro děti z MŠ, ZŠ a
Školní družiny zajímavé akce:
25.2. Zdeněk Miler a jeho krteček.
1.3. Březen, měsíc knihy, internetu, co nového v knihovně.
21.10. Zvířata pro nejmenší.
31.10. Encyklopedie pro děti.
V listopadu 2010 v knihovně proběhly 2 akce pro děti. Jedna byla o Heleně Zmatlíkové a Aleně Ladové – oblíbených dětských ilustrátorkách a druhá o zvířátkách v zimě. Četly se pohádky, říkadla a děti dostaly i pár hádanek. Přišly děti z mateřské školy a ze školní družiny.